HONDA Prelude 2.0i 5MT FWD (133 HP)
1992–1996
131
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 131bhp |
| Power | 98kW |
| Torque | 179Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 201km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1193kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |