HONDA Prelude 2.0i 5MT FWD (137 HP)
1983–1987
135
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1958cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 135bhp |
| Power | 100.8kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1022kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |