HONDA Prelude 2.0L 5MT FWD (109 HP)
1987–1992
107
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1958cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 154Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 186km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1065kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |