HONDA Prelude 2.2i 5MT FWD (185 HP)
1992–1996
182
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2157cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 212Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 226km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Vr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |