HONDA Prelude 2.2L VTi 5MT FWD (185 HP)
1996–2000
182
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2157cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 228km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1255kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |