HONDA S2000 2.0L 6MT RWD (250 HP)
1999–2009
247
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 208Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 241km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4135mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1260kg |
| Boot Capacity | 142L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Vr 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |