HONDA S500 0.5
1963–1964
44
bhp
Power
Engine
| Displacement | 531cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 44bhp |
| Power | 33kW |
| Torque | 45Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 3299mm |
| Width | 1430mm |
| Height | 1199mm |
| Wheelbase | 1999mm |
| Kerb Weight | 725kg |