HONDA S600 0.6
1964–1966
55
bhp
Power
88
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 606cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 55bhp |
| Power | 41kW |
| Torque | 52Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 142km/h |
| Top Speed | 88mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3335mm |
| Width | 1402mm |
| Height | 1219mm |
| Wheelbase | 2007mm |
| Kerb Weight | 730kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.20-13-4Pr |