HONDA S800C 0.8
1966–1970
70
bhp
Power
97
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 791cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 70bhp |
| Power | 52kW |
| Torque | 66Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3335mm |
| Width | 1402mm |
| Height | 1219mm |
| Wheelbase | 2007mm |
| Kerb Weight | 771kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |