HONDA Shuttle 2.3i 4AT (150 HP)
1998–2001
148
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2254cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 14.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1465kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |