HONDA Stream 1.7L 4AT FWD (131 HP)
2003–2006
129
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1668cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 159L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |