HONDA Stream 1.8L 5AT AWD (140 HP)
2006–2009
138
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1799cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 174Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 9.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1544mm |
| Wheelbase | 2741mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R 15 S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |