HONDA Stream 2.0L 5MT FWD (154 HP)
2000–2003
152
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 152bhp |
| Power | 113kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |