HONDA Stream 2.0L 5TM AWD (156 HP)
2003–2006
154
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 188Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 159L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |