HONDA Stream 2.0L CVT FWD (150 HP)
2006–2009
148
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1544mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R 15 S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |