HUMMER H1 4 Door Wagon 6.5L V8 4AT AWD (197 HP)
1992–2006
194
bhp
Power
20.2
s
0–100 km/h
83
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6489cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 194bhp |
| Power | 145kW |
| Torque | 583Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 20.2s |
| Top Speed | 134km/h |
| Top Speed | 83mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 2197mm |
| Height | 1905mm |
| Wheelbase | 3302mm |
| Kerb Weight | 3245kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 37 X 12.50R-16.5 Lt |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |