HUMMER H2 6.0L V8 4AT (322 HP)
2002–2009
318
bhp
Power
20.2
s
0–100 km/h
65
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 318bhp |
| Power | 237kW |
| Torque | 488Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 20.2s |
| Top Speed | 105km/h |
| Top Speed | 65mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 2062mm |
| Height | 1976mm |
| Wheelbase | 3119mm |
| Kerb Weight | 2903kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Lt315/70R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |