HUMMER H2 6.0L V8 4AT (329 HP)
2002–2009
325
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 325bhp |
| Power | 242kW |
| Torque | 495Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Dimensions & Weight
| Length | 5169mm |
| Width | 2062mm |
| Height | 1994mm |
| Wheelbase | 3119mm |
| Kerb Weight | 2903kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Lt315/70R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |