HUMMER H3 Alpha 5.3L V8 4AT (305 HP)
2007–2010
300
bhp
Power
99
mph
Top Speed
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5328cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 434Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Combined | 16.8L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 14.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4742mm |
| Width | 2172mm |
| Height | 1892mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 2026kg |
| Boot Capacity | 835L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/75R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |