HUMMER H3 3.5L 5MT AWD (223 HP)
2005–2010
220
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
97
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3460cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 220bhp |
| Power | 164kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4742mm |
| Width | 2172mm |
| Height | 1892mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 2155kg |
| Boot Capacity | 835L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/75 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |