HUMMER H3 3.7L 5MT AWD (245 HP)
2005–2010
241
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3653cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 328Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 158km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 18.5L/100km |
| Extra-Urban | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4742mm |
| Width | 2172mm |
| Height | 1892mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 2194kg |
| Boot Capacity | 844L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/75 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |