HYUNDAI Accent 3 Doors 1.6L 4AT FWD (112 HP)
2006–2011
110
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1599cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 146Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4041mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1077kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |