HYUNDAI Accent 4 Doors 1.3L 5MT FWD (86 HP)
1999–2003
84
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
105
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1341cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 114Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 970kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |