HYUNDAI Accent 4 Doors 1.5L 5MT FWD (102 HP)
2003–2006
101
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1495cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 133Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4214mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1010kg |
| Boot Capacity | 852L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |