HYUNDAI Accent 4 Doors 1.6L 4AT FWD (105 HP)
2003–2006
103
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1599cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 144Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4214mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1030kg |
| Boot Capacity | 852L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |