HYUNDAI Accent 4 Doors 1.6L 5MT FWD (105 HP)
2003–2006
103
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1599cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 144Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4214mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1015kg |
| Boot Capacity | 852L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |