HYUNDAI Accent 5 Doors 1.3L 4AT FWD (84 HP)
2003–2006
83
bhp
Power
15.9
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1341cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 61.8kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.9s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4214mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1035kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |