HYUNDAI Accent 5 Doors 1.3L 5MT FWD (84 HP)
2003–2006
83
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1341cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 61.8kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 173km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4214mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1010kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |