HYUNDAI Accent 5 Doors 1.5L CRDi 5MT FWD (82 HP)
2003–2006
80
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1493cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 187Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4214mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |