HYUNDAI Accent 1.6L 6MT FWD (130 HP)
2017–
130
bhp
Power
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 96.9kW |
| Torque | 161Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4384mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1135kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |