HYUNDAI Accent 1.6L Smartstream 6MT FWD (120 HP)
2017–
118
bhp
Power
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4384mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1135kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |