HYUNDAI Atos Multi 1.0L 3AT FWD (55 HP)
1998–2003
54
bhp
Power
19.8
s
0–100 km/h
85
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 82Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.8s |
| Top Speed | 137km/h |
| Top Speed | 85mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3500mm |
| Width | 1501mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 798kg |
| Boot Capacity | 263L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |