HYUNDAI Atos 1.1L 4AT (63 HP)
2005–2008
62
bhp
Power
18.9
s
0–100 km/h
86
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1086cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 62bhp |
| Power | 46kW |
| Torque | 97Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.9s |
| Top Speed | 138km/h |
| Top Speed | 86mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3561mm |
| Width | 1519mm |
| Height | 1570mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 873kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |