HYUNDAI Atos 1.1L 5MT (63 HP)
2005–2008
62
bhp
Power
15.2
s
0–100 km/h
92
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1086cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 62bhp |
| Power | 46kW |
| Torque | 97Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.2s |
| Top Speed | 148km/h |
| Top Speed | 92mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3561mm |
| Width | 1519mm |
| Height | 1570mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 859kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |