HYUNDAI Coupe / Tiburon 2.0i 4AT (138 HP)
1999–2001
137
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1975cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 137bhp |
| Power | 102kW |
| Torque | 182Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1180kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |