HYUNDAI Coupe / Tiburon 2.0i 5MT FWD (137 HP)
1996–1999
135
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1975cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 135bhp |
| Power | 101kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 201km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1150kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |