HYUNDAI Coupe / Tiburon 2.0i 5MT FWD (138 HP)
2001–2004
137
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1975cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 137bhp |
| Power | 102kW |
| Torque | 181Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1758mm |
| Height | 1328mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Kerb Weight | 1255kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |