HYUNDAI Elantra 4 doors 1.5L CRDi 5MT FWD (103 HP)
2003–2006
102
bhp
Power
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1493cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4496mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1301kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |