HYUNDAI Elantra 4 doors 1.6L 4AT FWD (121 HP)
2006–2010
119
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 119bhp |
| Power | 89kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4506mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1191kg |
| Boot Capacity | 402L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P195/65 T15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |