HYUNDAI Elantra Coupe 1.8L 6MT FWD (148 HP)
2012–2014
148
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
32
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1797cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1219kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Standard: P205/55Hr16 / Optional: P215/45Hr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |