HYUNDAI Elantra GT 1.6L 6MT FWD (201 HP)
2017–
201
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 149.9kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1367kg |
| Boot Capacity | 705L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |