HYUNDAI Elantra GT 1.8L 6AT FWD (148 HP)
2012–
148
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1797cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1263kg |
| Boot Capacity | 651L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/55Hr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |