HYUNDAI Elantra GT 2.0L 6MT FWD (161 HP)
2017–
161
bhp
Power
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1975cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120.1kW |
| Torque | 203Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1316kg |
| Boot Capacity | 705L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |