HYUNDAI Elantra GT 2.0L PZEV 6AT FWD (166 HP)
2012–2015
166
bhp
Power
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 166bhp |
| Power | 123.8kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1319kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |