HYUNDAI Elantra Touring 2.0L 4AT (138 HP)
2009–2012
138
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1975cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 102.9kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1347kg |
| Boot Capacity | 688L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |