HYUNDAI Elantra 2.0L 6MT FWD (166 HP)
2014–2016
166
bhp
Power
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 166bhp |
| Power | 123.8kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 1755mm |
| Kerb Weight | 1311kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 215/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |