HYUNDAI Equus 3.8L GDi V6 6AT RWD (334 HP)
2013–2016
329
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3778cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 329bhp |
| Power | 245.7kW |
| Torque | 395Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5159mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 3045mm |
| Kerb Weight | 1930kg |
| Boot Capacity | 473L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/45R19 // P275/40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |