HYUNDAI Equus 4.6L V8 6AT RWD (390 HP)
2013–2016
385
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4627cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 385bhp |
| Power | 286.8kW |
| Torque | 451Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5159mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 3045mm |
| Kerb Weight | 1985kg |
| Boot Capacity | 473L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/45R19 // P275/40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |