HYUNDAI Equus 5.0L V8 8AT (430 HP)
2010–2013
424
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5038cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 424bhp |
| Power | 316kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 5159mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 3045mm |
| Kerb Weight | 2035kg |
| Boot Capacity | 473L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/45R19 (Front) / P275/40R19 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |