HYUNDAI Excel 3 Doors 1.5i 4AT FWD (88 HP)
1994–1998
87
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1495cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 87bhp |
| Power | 65kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4100mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 920kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |